علت کشته شدن اهل بیت داعیه امامت بود
49 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : رسا نیوز
تاریخ نشر : Jun 24 2010 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

علت کشته شدن اهل بیت داعیه امامت بودجنبش سبز علوی , Alavi_Green_Movementامام جواد


رییس مرکز تخصصی فقه و اصول اهل بیت: 
علت کشته شدن اهل بیت داعیه امامت بود 


خبرگزاری رسا ـ رییس مرکز تخصصی فقه و اصول اهل بیت(ع) مناظرات علمی حضرت اما جواد(ع) را در مقابل علمای عباسی ستودنی و بسیار جالب توصیف کرد. حجت الاسلام علی الماسی، رییس مرکز تخصصی فقه و اصول اهل بیت(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا اظهار داشت: حضرت امام جواد(ع) در سال 195هجری متولد شد، برخی تولد حضرت را در 10رجب و برخی آن را در ماه رمضان ذکر کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: به دستور امام رضا(ع) حضرت حکیمه خاتون، خواهر امام رضا(ع) در ولادت حضرت مامور به کمک کردن به مادر امام جواد(ع) می شود ضمن اینکه حکیمه خاتون می فرماید شب ولادت در حین اینکه حضرت می خواستند به دنیا تشریف بیاورند نوری در آسمان ساطع شد که ناگهان دیدیم حضرت به دنیا تشریف آوردند.

این پژوهشگر حوزوی اظهارداشت: وقتی حضرت امام جواد(ع) با مامون در مراسم حج شرکت کردند، علما سوالات خود را از ایشان مطرح می کردند که برخی نقل ها می گوید حضرت در مقام جواب به این سوالات ظرف مدت چند روز چندین هزار سوال را جواب دادند.

وی در ادامه گفت: از شگفتی های علمی حضرت می توان به جریان حد بریدن دست برای دزد اشاره کرد که ایشان این حد را تا چهار انگشت اعلام کردند تا فرد بتواند به عبادات خود بپردازد در حالی که علمای دیگر قائل به بریدن دست از ناحیه مچ بودند. 

حجت الاسلام الماسی با اشاره به این که حضرت در سن 17سالگی به مقام امامت رسید افزود: اولین جرقه های مخالفت با خلیفه وقت را آن حضرت در سن نوجوانی در زمان بازی و مصاحبت با دوستان خود بروز داد، آن زمانی که مامون به قصد شکار با همراهیان می رفت و همه از وحشت فرار کردند ولی ایشان ایستاد و در جواب اینکه چرا او هم از دست همراهان مامون فرار نکرده فرمود از من که خطایی سر نزده است.

وی با بیان اینکه این ویژگی‌های حضرت در سن 12 سالگی باعث شد تا با درخواست مامون وارد دستگاه خلافت شود، اظهار داشت: مامون با اصرار زیاد دختر خود، ام فضل را به ازدواج حضرت درآورد که البته مورد آزار و اذیت های بسیاری از طرف ام فضل قرار گرفت و در پایان هم توسط وی در زمان معتصم ملعون به شهادت رسید. 

حجت الاسلام الماسی ابراز داشت: در زمان شهادت ایشان، امام هادی(ع) در حالی که در مدینه بودند و امام جواد در بغداد با طی الارض و معجزه الهی به خدمت امام جواد رسیده و در سال 220 حضرت را در قبرستان مخصوص قریشیان در بغداد نزد جد بزرگوارشان امام موسی کاظم(ع) دفع کردند.

وی درباره علت دشمنی، کینه ورزی و نهایتا قتل امام جواد (ع) از سوی دستگاه خلفای عباسی گفت: داعیه امامت حضرت و اینکه ایشان در مناظرات علمی با علما محبوبیت پیدا کرده بود و همه اذعان داشتند که خلافت مستحق حضرت است و خلیفه را غاصب می دانستند همه این عوامل باعث شد که نسبت به حضرت حسادت بورزند و از او بترسند.